W ciąży drastycznie zmieniają się proporcje ciała mamy, a co za tym idzie cała biomechanika. Przede wszystkim następuje znaczny przyrost masy, zwłaszcza w 2 i 3 trymestrze. Przyrost ten dotyczy głównie brzuszka (chciałoby się żeby jedynie ;) ) dlatego środek ciężkości przesuwa się do przodu i w dół. Wygodna przyszła mama podąża za tym kierunkiem, a jej lordoza lędźwiowa wygina się w wielki łuk. Te skłonności, przy osłabionych i rozciągniętych mięśniach brzucha, które przecież stabilizują tułów, predysponują do pojawienia się bólów w dolnym odcinku kręgosłupa.
Chciałoby się po ciężkim dniu, albo jeszcze w trakcie wygodnie ułożyć i smacznie zdrzemnąć. Nie jest to jednak takie oczywiste, kiedy słodka piłeczka ściąga mamę do przodu, kiedy ta leży na boku i blokuje możliwość położenia się w ulubionej pozycji na brzuchu. O rany? Co jak co, ale snu zaburzać nie można. Przyszła mama musi się wyspać (szkoda, że nie można na zapas). A zatem, jak sobie pomóc, żeby sen był wygodny ale i bezpieczny dla dzidziusia?
Zagwozdka 1. Pozycja wyjściowa
Każdy człowiek ma swoją ulubioną pozycje snu. Trudno oczekiwać zmiany preferencji, ale drogie mamy- dla dobra dzidziusia z pewnością warto przekonać się do spania na boku, a ograniczyć pozycje na plecach i na brzuchu. Ograniczyć, nie znaczy wykluczyć w zupełności- jak mawia mój lekarz- dobre samopoczucie mamy to zadowolone dziecko. Pierwszy trymestr daje największa swobodę- nawet do 18 tygodnia można swobodnie przekręcać się na łóżku. Kiedy brzuszek stanie się większy, a macica cięższa w pozycji leżenia na wznak czy na prawym boku może dojść do uciśnięcia żyły głównej dolnej, która krew odpływa z nóg- w konsekwencji do niedotlenienia mamy, a nawet omdlenia- co może być groźne dla maluszka.
Zagwozdka 2. Nocne wycieczki do toalety
To przypadłość każdej ciężarnej i co tu dużo mówić- nie ma na nią słusznej metody. Problem z racji zmian hormonalnych pojawia się na początku ciąży i pod koniec- kiedy pęcherz moczowy zewsząd jest uciskany i nie może sobie pozwolić na wypełnienie. Niektórzy radzą nie pić na 2 h przed snem- osobiście nie działa to ma mnie. Jedynie kiedy jestem tak wymęczona, że nie mam siły wstać w nocy- sporadycznie udaje się przetrwać bez pobudki.
Zagwozdka 3. Ciążący brzuszek
Już w II trymestrze może okazać,że przyszła mama będzie odczuwała opadający brzuszek z uczuciem ciągnięcia, w pozycji leżenia na boku, co stwarza pewien dyskomfort. Warto podłożyć pod brzuch cieniutkiego jaśka i to powinno załatwić problem
Zagwozdka 4. Topowe akcesoria do spania.
Na szczycie mojej listy znajduje się kojec dla ciężarnych- czyli poduszka w kształcie rogala, czy litery C. Wypróbowałam ten patent za namową koleżanki, która była kojcem zachwycona i podzielam ten zachwyt. Poducha umożliwia stabilne utrzymanie pozycji leżenia na boku i podpiera plecy, kiedy che się przekręcić na wznak. Dodatkowo daje podparcie dla stawów biodrowych, kolanowych i skokowych- kiedy rogal znajduje się między nogami.
Wydatek to niemały, ale w mojej opinii wart swojej ceny, bo jak oszacować wartość wygody?
Dla mam akrobatek, które stają na głowie i chodzą na rzęsach, żeby zobaczyć uśmiech swojego dziecka. Dla mam czarodziejek, które pilnują, żeby codzienność ich dziecka była bajką. Dla mam reżyserek, gotowych na każdą zmianę scenariusza. Blog odsłaniający kulisy pięknej ale i niełatwej sztuki macierzyństwa.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz